Inicjatywa LWL – SAMIZDAT

dnia

Inicjatywa LWL

To nieformalna grupa wywodząca się z powiatu włodawskiego i skupiająca swoje działająca na pograniczu wschodnim.
Realizowane projekty i działania bazują na rozpoznaniu i społecznym zaangażowaniu wiedzy, zasobów, umiejętności, doświadczenia i pasji, zarówno ludzi działających w środowisku lokalnym, jak i tych, którzy wyemigrowali.
Wybrane projekty: Debata Oksfordzka nad Bugiem we Włodawie, Warsztaty ZINÓW, Inicjatywa LWL dla Festiwalu Trzech Kultur w Parku Kasztanowym, wystawa reportażu fotograficznego Przemysława Budzyńskiego, Gortat TEAM Lubelskie.

SAMIZDAT

“Samizdat” to forma otwarta. Zapis sekwencji punktowych działań prowadzonych przez Inicjatywę LWL z lokalnymi społecznościami wybranych miejscowości, które w książce „Droga 816” opisał Michał Książek. Początkiem projektu była Debata Oksfordzka pt. “Temat nie jest najważniejszy” podczas której analizowaliśmy z młodzieżą relację między treścią a formą przekazu. W ramach przygotowań warsztatowych młodzi rozmówcy rysowali ZINY, małe książeczki ilustrujące wybrane fragmenty tekstu książki “Droga 816”.
“Samizdat” to wizualny efekt zamyślenia nad lokalnością. Owoc spotkań i dialogu między Nami a Przybyszami na temat miejsc, w których żyjemy i tych, które odwiedzamy. Ich zalet i wad. Wartości, doświadczeń i bogactwa percepcji zazwyczaj pomijanych w komercyjnych przewodnikach. Przedruki artzinów to również konfrontacja zastanej rzeczywistości, kreślonej wyobraźnią i doświadczeniami młodego “lokalsa”, z reportażowo-poetyckim obrazem proponowanym przez człowieka “nie stąd”, pisarza Michała Książka. Konfrontacja tak ciekawa i inspirująca, że podążamy tą „Drogą” dalej…