Niezły Czesław!

To nie jest Chaplin. Tylko Czesław. Z Chełma. A dokładniej Dopieralski. Wybitny działacz kultury i animator. Utalentowany aktor i reżyser Teatru Ziemi Chełmskiej.

Czesław Dopieralski (10.04.1939 – 12.09. 1992) już od najmłodszych lat aktywnie angażował się w życie kulturalne miasta. Teatr od dziecka był jego pasją. Jako dwudziestoparolatek, w 1964 roku, zaczął prowadzić zespół teatralny „Sugestie”, który funkcjonował w Klubie Spółdzielczym „Niedźwiadek” w Chełmie. W latach 1981-84 prowadził „Teatr74”, a jako instruktor teatralny zajęcia z zespołach artystycznym w Chełmskich Zakładach Przemysłu Metalowego, w Kombinacie Cementowni „Chełm” czy w Klubie Garnizonowym. Z Teatrem Ziemi Chełmskiej jako aktor związał się w 1959 roku, a już kilka lat później, w 1966 został jego reżyserem i kierownikiem artystycznym. Należał do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Chełmskiej, a jako kierownik sekcji teatralnej był nawet członkiem jego zarządu.

W swojej aktorskiej „karierze” pan Dopieralski wcielił się w role ponad 120 postaci, m.in. Papkina z „Zemsty” Fredry, Leandera w „Lekarzu mimo woli” Moliera, czy właśnie Charliego Chaplina. Wyreżyserował też ponad 20 pełnoaktowych sztuk teatralnych. W 1987 roku został wybrany na Członka Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie. Za swoją działalność i pracę zawodową otrzymał ponad 200 dyplomów oraz wiele nagród i odznaczeń. Wszystkich ich nie będziemy tu wymieniać, bo byłoby naprawdę ciężko. Musicie uwierzyć nam na słowo, że naprawdę miał się czym pochwalić i czym obwiesić ściany.

Można powiedzieć, że taki „teatralski” Pan z niego był. Nieźle, co?

Ale to jeszcze nie koniec jego historii. Teatralne tradycje w rodzinie Czesława podtrzymuje jego córka, Elżbieta Dopieralska – opiekunka i instruktorka chełmskiego Teatru Hesperydy, który także zobaczycie na tegorocznej edycji Niezłej Sztuki!