PORTRET ZAPRASZAJĄCY

Paweł „Totoro” Adamiec

architekt krajobrazu, artysta wizualny, fotograf, charakteryzator, mistrz florystyki. Wykładowca KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Opiekun kierunku florystyka w SPPSS. Swoje prace publikował w wielu światowych i polskich wydawnictwach i portalach (takich jak Wysokie Obcasy, Duży Format, National Geographic, Make-Up Artist Magazine, Szeroki Kadr). Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Żurawie 2011, Blog Vogue Italia 2012, Gardenia 2015 (+Garden Concept), Człowiek Roku 2016 – kategoria kultura. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland oraz katalogu polskiego wzornictwa Polish Design. Pomysłodawca i organizator festiwalu Weekend z florystyką. Koordynator studiów podyplomowych Design miejski na KUL.

Jest autorem projektów aktywizujących, włączających w działania artystyczne różne grupy wiekowe i społeczne oraz twórcą wielkoformatowych instalacji artystycznych sytuowanych w przestrzeniach publicznych miasta. Prowadzi cykle „warsztatów kreatywnych” obejmujących tematyką fotografię, charakteryzację i inne sztuki wizualne. Specjalizuje się w projektowaniu i kształtowaniu terenów osiedli mieszkaniowych oraz w designie miejskim. Prowadzi badania dotyczące estetyzacji przestrzeni publicznych oraz znaczenia i doboru oraz udziału roślinności w strukturach ekologicznych miasta. Podstawy wiedzy przyrodniczej i artystycznej zdobył na architekturze krajobrazu KUL.

Fotografiką kreatywną zaczął zajmować się w 2009 roku. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i mieszane techniki pracy. Inspiracji szuka w przyrodzie, muzyce i baśniach oraz świecie mody. W swoich pracach ukazuje mocno zniekształconą, teatralną rzeczywistość. Szczególną uwagę zwraca na emocjonalny wymiar zdjęć oraz dowolność ich interpretacji.

Na Niezłej Sztuce Paweł prezentuje swoją wystawę „Portret zapraszający”. Są to portretowe kadry z różnych projektów artysty z lat 2012-2016, ukazujących jego szerokie fascynacje stylami kształtowania obrazu i charakteryzacji. Zdjęcia (prócz głównego motywu, którym jest postać ludzka), łączy wykorzystanie materiału roślinnego w postaci pędów, kwiatów, owoców czy korzeni. Kolor, struktura, kształt czy symbolika elementów zaczerpniętych z natury budują odrębne, zupełnie różne historie, a jednocześnie budzące niepokój i zainteresowanie charaktery osobliwych bohaterów. Złamanie „4 ściany” w postaci kontaktu wzrokowego pomiędzy postacią a odbiorcą, jest próbą poruszenia wyobraźni i zaproszenia do nierealnych światów, w których jedynymi znanymi nam prawami są prawa natury.

www.paweladamiec.pl

www.facebook.com/Totoro.Adamiec

www.youtube.com/user/paweladamiec

rocznik `82 | fotografia | PORTRET ZAPRASZAJĄCY