SOLARIS SNAUT

dnia

Pierwsza odsłona eksperymentalnego projektu fotograficznego, realizowanego na poleskim pograniczu‚ z wykorzystaniem techniki fotografii zwaną solarigrafią. Na Niezłej Sztuce zaprezentuje ją Inicjatywa LWL.

Wystawa „SOLARIS SNAUT” to nawiązanie do prekursorskich działań Pawła Kuli, Sławka Decyka i Diego Lopez Calvina, którzy w 2000 roku, w ramach projektu SOLARIS, jako pierwsi wykorzystali kamery otworkowe do zapisu ruchu słońca na niebie. Z czasem ta negatywowa technika została nazwana solarigrafią (solargraphy). Polega ona na wielomiesięcznym naświetlaniu w kamerach otworkowych czarno-białego papieru fotograficznego. Pod wpływem światła papier ten ciemnieje dając obraz negatywowy w odcieniach różu, fioletu, niebieskiego i czerwieni. W ten oto sposób powstają surrealistyczne kadry, na których organiczny ruch chmur i codzienna ludzka krzątanina zanikają ustępując miejsca obrotom sfer i planetarnemu spacerowi Ziemi po orbicie. Obłędne obrazy tworzą scenograficzne plany rodem z science-fiction Stanisława Lema.


fotografie / solarigrafy: Paweł Piędzio & Konrad Smoliński
wsparcie merytoryczne i techniczne: Piotr Smoliński

INICJATYWA LWL to nieformalna grupa wywodząca się z powiatu włodawskiego i skupiająca swoje działająca na pograniczu wschodnim. Realizowane projekty i działania bazują na rozpoznaniu i społecznym zaangażowaniu wiedzy, zasobów, umiejętności, doświadczenia i pasji, zarówno ludzi działających w środowisku lokalnym, jak i tych, którzy wyemigrowali.

Dotychczasowe projekty: Debata Oksfordzka nad Bugiem we Włodawie, Warsztaty ZINÓW, Inicjatywa LWL dla Festiwalu Trzech Kultur w Parku Kasztanowym 2017 i 2018, wystawa reportażu fotograficznego Przemysława Budzyńskiego, Gortat TEAM Lubelskie, Wzory Pogranicza, Spacer Performatywny z artystkami Patrycją Dołowy i Miechelle Levy, Operacja Czysta Rzeka we Włodawie, Cykl Fotografii w Camera Obscura XXL, wystawa fotografii Mateusza Baja „Kobzov” nagrodzonego w konkursie Grand Press Photo 2018, oprawa wizualna Włodawskiego Dnia Fotografii, wystawa fotografii Pawła Miazgi „Space Oddity – Tribute to David Bowie” i Kubiczne Lampiony podczas Nocy Kultury w Lublinie 2019

www: lwl.org.pl/
FB: InicjatywaLWL