Kultura w krajobrazie – krajobraz w Kulturze

Wystawa prac przedstawia przekształcone obrazy znanych polskich pejzażystów. Jest to niejako uwspółcześniony obraz tego, co widzieli mistrzowie pędzla tworząc swoje dzieła. Gdyby powstały dziś, być może wyglądałyby właśnie tak? Na pewno jednak artyści mieliby duży problem z ukazaniem harmonijnego i spójnego polskiego krajobrazu miast, przedmieścia oraz polskiej wsi. Wszystko byłoby zasłonięte przez wszechobecne bilbordy, reklamy i potykacze zapraszające nas na „kurczaka z rożna”; czy do „wulkanizacji 150m w prawo”. Stworzony cykl „obrazów” w ich współczesnej wersji, z naniesionymi bilbordami i szpetnymi reklamami, ma na celu pokazanie odbiorcom, w jaki sposób, krok po kroku, niszczymy otaczającą nas przestrzeń. Ukazanie, jak w imię źle rozumianej wolności czy prawa rynkowego, wyprowadzamy kulturę krajobrazu, a wprowadzamy w to miejsce krzykliwy chaos i kicz. To ma skłaniać do refleksji nad „kulturą przestrzeni” oraz edukować.

WOJCIECH JANUSZCZYK
architekt krajobrazu, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, fundator Fundacji Krajobrazy, współwłaściciel pracowni projektowej Garden Concept Architekci Krajobrazu, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni i biegły sądowy. Pełnił funkcję prezesa ogólnopolskiego Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, z ramienia której w 2008 roku podpisał przystąpienie Polski do Ogólnoświatowej Federacji Architektury Krajobrazu (IFLA). Wraz z zespołem Garden Concept zdobył szereg nagród w konkursach dotyczących przestrzeni publicznych i komercyjnych. Twórca ”Ogrodu Snu” zrealizowanego w ramach wystawy Zieleń to Życie wspierającego działania Fundacji Ewy Błaszczyk ”AKOGO?” Uczestnik Festiwalu Ogrodów w Bolestraszycach, gdzie tworzy autorskie realizacje ogrodów pod cyklicznym tytułem ”Protest Garden” zwracające uwagę społeczną na współczesne problemy związane z przestrzenią i krajobrazem kraju. W swoich działaniach komercyjnych kieruje się autorską ideą ”Ogród to też dom” wskazującą na funkcjonalny charakter przestrzeni przy domach jednorodzinnych.

Wystawa udostępniona dzięki uprzejmości KRAJOBRAZY Fundacja Przestrzeni z Lublina.

FUNDACJA KRAJOBRAZY jest niezależną organizacją, promującą oraz wspierającą rozwój architektury krajobrazu, a także dobre praktyki w zakresie dbania o przestrzeń i tereny zieleni. Wszelkie działania podejmowane przez organizację są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i mają na uwadze przede wszystkim dbałość o krajobraz. Fundacja jest organizacją ukierunkowaną na zmiany podejścia do zagospodarowania przestrzeni publicznej. Zajmuje się także rozwojem świadomości obywatelskiej w zakresie dbania o wysoką estetykę krajobrazu w skali mikro i makro, poprzez organizację warsztatów i spotkań dla mieszkańców, promując partycypację społeczną i aktywizację obywateli.

www: fundacjakrajobrazy.pl
FB: www.facebook.com/fundacjakrajobrazy