Grzegorz Zupan

Grzegorz Zupan. Fotograf, grafik, nauczyciel

zup1

Wyznaję zasadę, że w życiu nic nie jest dane na zawsze. Jednego dnia możesz mieć wszystko, następnego nie mieć już nic. A upadek z dużej wysokości potrafi zaboleć…

Życie nauczyło mnie pokory i cierpliwości. Lubię swój ład, porządek i nienagannie wyprasowane koszule. Nie szukam ciągłych przygód, wrażeń, szaleństw. Nie interesuje mnie życie nad przepaścią. Z drugiej strony nie oznacza to, że moje życie jest kompletnie pozbawione barw – moje kolory są osadzone w przestrzeniach CMYK i RGB. Jestem grafikiem i fotografem.

Fotografie są odbiciem rzeczywistości – krzywym zwierciadłem, które potrafi przedstawić rzeczy inaczej, niż widzimy je na co dzień. Lubię, gdy w fotografiach jest wiele na pozór sprzecznych emocji, niedopowiedzeń, metafor i analogii. Lubię, gdy moje fotografie pozostawiają też ludziom pole do stworzenia ich własnych wizji, gdy opowiadają historię, której ciąg dalszy każdy widz może stworzyć sam w swoim umyśle. Bo w fotografii liczy się przecież wyobraźnia i poczucie estetyki.

Poruszam się między historią sztuki, fizyką i chemią. Fascynują mnie historyczne procesy fotograficzne, tj. cyjanotypia, mokry kolodion, fotografia otworkowa. Praca w ciemni z dodatkowymi środkami wyrazu po to, by nadać ilustracji ostateczny, nietuzinkowy kształt.

Jestem nauczycielem w CKU w Chełmie. Uczę fotografowania i fotografii, staram się zarazić swoją pasją. Gdy chcę oczyścić umysł i uciec od świata – odkładam na wieszak koszulę i wkładam bluzę. Biegnę do „Kumowej doliny”. Gdzie w kilometrach leśnych ścieżek odnajduję spokój.