Obskurny Domek

Podczas festiwalu będzie można doświadczyć fotografii w różny sposób. Jednym z nich będzie możliwość wejścia do „Camery obscury” i poczucia na sobie obrazu wyświetlanego przez mały otwór w ścianie camery. Instalacja w formie „domku” z otworem w ścianie będzie niczym innym jak powiększonym aparatem fotograficznym. Powiększonym na tyle, aby do niego wejść.

Brzmi nieco abstrakcyjnie? Gwarantujemy Ci niebywale ciekawe doświadczenie i lekcję fotografii w czystej formie. Nie możesz tego przegapić, przyjdź, zobacz i poczuj na sobie obraz.

Camera obscura (z łac. ciemna komnata) to pierwowzór aparatu fotograficznego. Początków tego urządzenia można się doszukiwać w starożytnej Grecji. Pierwszy znany nam naukowy opis ciemni optycznej znajduje się w rękopisach (pochodzących najprawdopodobniej z 1020 roku) arabskiego matematyka Alhazena (Hasana) z Basry. Ciemnia optyczna służyła astronomom do obserwacji torów, po jakich porusza się słońce, plam słonecznych i księżyca. Służyła też jako pomoc przy wykonywaniu rysunków. Była wykorzystywana przez artystów malarzy, między innymi Leonardo da Vinci i Bernardo Bellotto, jako narzędzie pomocne przy określaniu perspektywy.