Przemysław Świechowski

Przemysław Świechowski. Fotograf

przem2

Pamiętam to wszystko, jakby wydarzyło się najdalej wczoraj. Tę chwilę, gdy po raz pierwszy w życiu zobaczyłem wyłaniający się w analogowym procesie wywoływania czarno-biały obraz. Miałem trzynaście lat. Wprost oniemiałem. Przy czerwonej lampce, w zalanej wywoływaczem kuwecie nagle pojawiał się obraz. Nie byłem w stanie nawet ruszyć się z miejsca. To było jak magia. Najpierw ukazały się kontury, później zaczęło pojawiać się coraz więcej szczegółów. A z każdym nowym elementem moje źrenice też stawały się coraz większe. Cały ten proces i efekt końcowy – wywołany obraz, który można już podziwiać w pełnej okazałości – po prostu coś niesamowitego.

Dziś, po wielu latach wspominam tę historię nieraz. To właśnie ten moment w moim życiu mnie ukształtował. To ta chwila pierwszego zdumienia i zachwytu sprawiła, że fotografia stała się najpierw moją pasją, a później sposobem na życie.

Zawodowo zajmuję się fotografią reklamowa i ślubną. Kilkukrotnie prowadziłem też warsztaty fotograficzne w Młodzieżowym Domu Kultury i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chełmie. Z zasady działam jako wolny strzelec. Spełniam się natomiast w fotoreportażu. Uwielbiam zarówno fotografię koncertowa, jak i portrety. Znajomi mówią, że jestem w tym dobry… Ja wiem jedynie, że sportretowałem sporą grupę znanych polskich aktorów, polityków, muzyków i celebrytów. Moje fotografie często goszczą na łamach lokalnej prasy, a także w serwisach internetowych. Sam jestem też autorem kilku blogów o fotografii. Strony „Chełmskie Fotorelacje Kulturalne” i „Lubię Chełm” na Facebooku stały się moimi małymi, prywatnymi galeriami, w których prezentuję swoje prace. Przy kilkudziesięciu tysiącom odsłon miesięcznie sądzę, że ludziom się to podoba.