Wojciech Zakrzewski

Wojciech Zakrzewski, animator kultury i dziennikarz

wojtek

Od 20-tu lat czynnie uczestniczący w życiu kulturalnym miasta i regionu. Autor artykułów, recenzji, relacji i esejów publikowanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Związany z lokalnymi tygodnikami: Nowym Tygodniem i Super Tygodniem Chełmskim oraz Radiem Bon Ton ma w swoim dorobku setki fotoreportaży i relacji z wydarzeń kulturalnych. Jeszcze w latach 1998-2000 dał się poznać jako dziennikarz telewizyjny, twórca autorskiego programu „Trochę Kultury” w Chełmskiej Telewizji Kablowej. Człowiek mediów, ale i pedagog, w latach 2006-2015 związany z MDK, gdzie prowadził warsztaty dziennikarskie i najmłodszą w regionie redakcję gazety „Przystanek Gazeta.” Animator wydarzeń kulturalnych – chełmskiej edycji festiwalu filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie, współtwórca i prelegent Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rewers” z którym stworzył w Chełmie kino letnie.

W 2011 roku zrealizował w chełmskich szkołach autorski program profilaktyki antyalkoholowej pod hasłem „Pijesz, Jedziesz, Giniesz” w którym wzięło udział blisko 2400 chełmskich uczniów.

W latach 2011-2015 redaktor naczelny „Kultury Chełmskiej” pisma środowiska kulturalnego Chełmszczyzny. Dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego.

Założyciel grupy filmowej „Się kręci”, która pod jego kierunkiem, w 2014 roku zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Nakręcona Historia” Narodowego Instytutu Dziedzictwa za film „Podziemia Ducha Bielucha”. Film krótkometrażowy „Debiutantka” został wybrany do grona laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich KLAPS. W 2015 roku grupa realizowała „Projekt Tuwim”, czyli przełożyła wiersze Księcia Poezji na język filmu.

Prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug – od 2013 roku organizuje doroczny Przegląd Kina Ukraińskiego. W 2015 roku stowarzyszenie wydało album fotograficzny promujący Miasto Chełm „Portrety Miasta”.

Like a rolling stone … życie nauczyło mnie jednego: wystarczy zacząć, gdy się poczuje bakcyla i działać, działać, działać. A gdy spotka się na swej drodze kreatywnych ludzi, to sukces każdego przedsięwzięcia jest gwarantowany. Jestem szczęśliwy, bo jak dotąd takich właśnie spotykałem i to właśnie dzięki nim, wspólnie się inspirując, ale i razem pokonując przeciwności, sporo mogłem dokonać.  Tylko wspólne działanie daje prawdziwą satysfakcję i sprawia, że nie ma przeszkód nie do pokonania. I ten moment, gdy wreszcie dotrze do Ciebie, że się udało…